Aktuality


Včelí pyl a další léčivé včelí produkty

Včelí pyl a další léčivé včelí produkty

Včelí pyl patří mezi další významné produkty včel, kterých je celkem šest. A to včelí vosk, mateří kašička, včelí jed, med a propolis. Včelí pyl můžeme znát jako rouskovaný pyl, což jsou pylová zrna přinesená na zadních nožičkách včel do úlu. Tato pylová zrna mají rozmanitou barvu, podle květu, ze kterého je pyl přinesen a sbírá se v období květu, čili během května. 


O nás

O nás

Veškeré dění kolem včel u nás začalo v roce 2009, kdy nás život včel uchvátil natolik, že jsme mu začali věnovat podstatnou část svého času. V roce 2011 jsme se rozhodli vycestovat na Nový Zéland a velkým přáním bylo pracovat na včelařské farmě. Shodou náhod se Víťovi nakonec podařilo získat práci včelaře na farmě čítající kolem 1500 včelstev, kde strávil více než půl roku. Jeho nadšení po návratu pokračovalo studiem na včelařské škole na SOU v Blatné, kterou v roce 2014 úspěšně absolvoval. Výsledkem je nyní náš vlastní chov včel. Postupem času jsme rozšiřovali naše pomocné síly a nyní jsme skupina pěti lidí, včelařů, grafiků, produkčních, muzikoterapeutů a environmentalistů, kteří dohromady tvoří jedinečnou Medárnu Hrádek.


Druhy medů

Druhy medů

V naší produkci naleznete několik druhů medu. Jako první se vytáčí koncem května či začátkem červa med květový, která má výrazně zlatavou barvu, je poměrně tekuté konzistence a rychle krystalizuje. Krystalizace medu dokazuje pravost medu. Je velmi bohatý na pylová zrna. Zkrystalizovaný neboli ztuhlý med jednoduše ztekutíme ve vodní lázni nepřesahující 50 °C.